Trimování kopyt koní

Příroda vybavila koně dokonalým, ergonomickým mechanismem a nádhernými, silnými kopyty. Lidé už celá tisíciletí obdivují koně pro jejich krásu, sílu a rychlost, skoro se dá říct, že nám dávají křídla…Příroda koně vybavila dokonalým organismem, připraveným skoro na vše v životě v divočině.  Pouze na jednu eventualitu příroda koně nepřipravila. Na život s člověkem.

Vzali jsme jim možnost pohybu na nekonečných stepích a polopouštích, kde jejich těla fungují na 100% a najdou si vše potřebné. Pokud chceme naše koně užívat pro radost, sport a pocit spojení s matkou přírodou, jsme povinní jim zajistit dobré podmínky pro to, aby naše přání mohli plnit a být při tom zdraví a spokojení, neméně důležité je, aby mohli také “žít svůj koňský život”.

A příště si povíme něco o strouhání kopyt u hříbat.


Pravidelná péče o kopyta

Bez kopyta není kůň. Proto je nutné se o ně starat. Ať už je režim a využití vašeho koně jakékoliv – bez zdravých kopyt to zkrátka nejde.  Pravidelnou péči a údržbu potřebují kopyta bosá i okovaná.  Pro kováře se lépe upravuje změkčené kopyto, proto je den před příjezdem lepší, kopyta různými způsoby změkčit. A proč je důležitá vlhkost v kopytě? Vyvážená vlhkost je vůbec jedním ze základních předpokladů zdravého kopyta. Příliš suchá kopyta mohou začít praskat a jsou křehčí, suchá rohovina může také zhoršit schopnost kopyta pohlcovat nárazy.   

Samotná korektura kopyt

Korektura kopyt se provádí vždy u všech koní, ať už jsou nakovaní, či ne. Koňská kopyta by se tímto způsobem měla ošetřovat pravidelně už od hříběcího věku.

Samotný postup korektury

Nejprve se kopytním nožem odstraní rohovina na chodidle a střelce. Následně se kleštěmi odstraní přerostlá kopytní stěna a na závěr se kopyto upraví rašplí. Jak často koně strouhat? Doba mezi každým strouháním se odvíjí podle potřeby každého koně. Každému koni kopytní rohovina dorůstá jinak.

 

Přejít nahoru